جولای 22, 2024
دکتر ارتوپد

دکتر ارتوپد کیست و چه وظایفی دارد؟

تقریباً همه افراد در دوره‌ ای از زندگی خود، درد مفصل را تجربه می‌ کنند. اگر آسیب‌ دیدگی شما به تشخیص و درمان تخصصی نیاز داشته باشد، احتمالاً به دکتر ارتوپد مراجعه خواهید کرد. حتی اگر فعالیت جسمانی زیادی ندارید، ممکن است فعالیت‌ های روزمره شما، به بافت عضلانی‌ تان آسیب برساند. اما آیا می‌ دانید پزشک ارتوپد واقعاً چه کاری انجام می‌ دهند؟

دکتر ارتوپد چه تخصص‌ هایی دارد؟

دکتر ارتوپد در درمان درد در قسمت‌ های پا و مچ پا، دست و مچ، زانو، آرنج و شانه‌ ها، گردن، لگن و کمر تخصص دارند. البته متخصص ارتوپد ممکن است در شاخه خاصی از پزشکی ارتوپدی فوق‌ تخصص داشته باشد. برخی از فوق تخصص‌ های ارتوپدی عبارتند از:

 • دست و اندام فوقانی
 • پا و مچ پا
 • انکولوژی اسکلتی عضلانی (تومور)
 • ارتوپدی کودکان
 • پزشکی ورزشی
 • جراح ستون فقرات
 • جراح تروما
 • جراح تعویض مفصل

متخصص ارتوپد چه وظایفی دارد؟

پزشکان ارتوپد آسیب‌ های ناشی از ورزش یا فعالیت بدنی، پیری، و موارد دیگر را تشخیص داده و درمان می‌ کنند. اگر به دنبال متخصص ارتوپدی خوب هستید به لینک درج شده مراجعه کنید. پزشکان ارتوپدی وظایف زیر را بر عهده دارند:

متخصص ارتوپد چه وظایفی دارد؟

درد را مدیریت می‌ کنند

انواع شرایط اسکلتی و عضلانی وجود دارد که می‌ تواند باعث ناراحتی و یا درد شود. پزشکان ارتوپد می‌ توانند به کاهش یا از بین بردن درد ناشی از این آسیب‌ ها کمک کنند.

دامنه حرکت را بهبود بخشند

درد، سفتی و تورم مفاصل می‌ تواند باعث کاهش دامنه حرکتی شما شود. وقتی این اتفاق می‌ افتد، انجام کارهای روزمره از جمله دوش گرفتن، نظافت، خم شدن و کارهای دیگر ممکن است دشوار شوند. متخصص ارتوپد از طریق فیزیوتراپی یا سایر روش‌ های درمانی به شما کمک می‌ کند تا دامنه حرکتی شما به حالت طبیعی برسد. گاهی اوقات برای رفع این مشکل عمل جراحی لازم است.

درمان و جلوگیری از صدمات

شکستگی استخوان، شکستگی فشاری، شکستگی استرس، دررفتگی، آسیب‌ های عضلانی و یا پارگی تاندون از بیماری‌ هایی است که پزشکان ارتوپد معمولاً آنها را درمان می‌ کنند. دکتر ارتوپد همچنین می‌ تواند برای جلوگیری از آسیب‌ های بعدی، یک برنامه درمانی و پیشگیری تهیه کنند.

دکتر ارتوپد از چه روش‌ هایی برای درمان بیماران استفاده می‌ کند؟
در اولین ملاقات، ارتوپد برای تشخیص وضعیت فرد اقداماتی را انجام می‌ دهد. این اقدامات به‌ طور معمول شامل انجام معاینه فیزیکی و تصویربرداری اشعه ایکس است. گاهی اوقات، ارتوپد برای کمک به تشخیص یا درمان این بیماری از روش‌ هایی مانند تزریق استفاده می‌ کند. در برخی موارد، آزمایشات تکمیلی برای تأیید تشخیص لازم است.

تشخیص

متخصص ارتوپد همچنین ممکن است آزمایش‌ ها و تصویر برداری‌ های تشخیصی را توصیه کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اسکن MRI
 • سی‌ تی اسکن
 • اسکن استخوان
 • سونوگرافی
 • آزمایش خون

گزینه‌ های درمان یک متخصص ارتوپد

برای اختلالات مزمن اسکلتی عضلانی، مانند کمر درد یا آرتروز، دکتر ممکن است یک یا چند روش درمانی زیر را توصیه کند:

 • داروهای ضدالتهاب بدون نسخه
 • توانبخشی و فیزیوتراپی
 • برنامه‌ های تمرینی خانگی
 • تزریق
 • طب سوزنی
 • کمک‌ های حرکتی
 • جراحی
 • انواع اقدامات ارتوپدی

گزینه‌های درمان یک متخصص ارتوپد

قبل از مراجعه به متخصص ارتوپدی درد چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

شما می‌ توانید با چند روش ساده در خانه، درد مفاصل و استخوان‌ ها را برای مدت کوتاهی تسکین دهید.

با استفاده از آتل مفصل را ثابت کنید اما از ثابت ماندن مفصل برای مدت طولانی خودداری کنید، زیرا در نهایت می‌ تواند سفت شود و عملکرد خود را از دست بدهد.
به ناحیه آسیب‌ دیده استراحت دهید، از انجام هرگونه فعالیتی که باعث درد شما می‌ شود خودداری کنید.
برای کاهش درد، از کمپرس سرد استفاده کنید. استفاده از یخ روی مفاصل دردناک شما می‌ تواند درد و التهاب را تسکین دهد.

در انتخاب دکتر ارتوپد چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

نظر پزشک فعلی و تجربه آشنایان

برای شروع، از دکتر فعلی خود لیست ارجاع را بخواهید. خانواده ، دوستان و سایر متخصصان مراقبت‌ های بهداشتی نیز منابع خوبی برای درخواست توصیه هستند. در مورد اعتبار و تجربیات پزشکان تحقیق کنید. همان‌ طور که لیست خود را محدود می‌ کنید، برای تعیین وقت ملاقات و مصاحبه با هر پزشک ارتوپد، تماس بگیرید.

مدارک متخصص ارتوپدی

داشتن گواهی بورد فاکتور مهمی است که باید هنگام جراح در نظر بگیرید. گواهی بورد به شما می‌ گوید که پزشک آموزش، مهارت و تجربه لازم را برای ارائه مراقبت‌ دارد. همچنین تحقیق کنید که جراح ارتوپدی سابقه ادعای قصور یا اقدامات انضباطی را نداشته باشد.

تجربه پزشک

وقتی صحبت از مراقبت‌ های پزشکی یا جراحی تخصصی برای مشکلات پیچیده می‌ شود، هرچه پزشک تجربه بیشتری داشته باشد، نتایج شما بهتر است. تحقیق کنید که پزشک سابقه درمان بیماران با شرایط خاص شما را داشته باشد.

جنسیت

این نکته که شما با جنسیت متخصص در این زمینه خود راحت باشید مهم است، زیرا شما باید در مورد اطلاعات شخصی خود به صراحت بحث کنید. همچنین، حتماً از متخصص در مورد آموزش و تجربه اخیر وی که مربوط به شرایط و جنسیت شما است، سؤال کنید. پزشکان از تفاوت‌ های جنسیتی آناتومیک و تفاوتهای نگرش جنسیتی در درمان بیماران ارتوپدی آگاهی بیشتری دارند.

تحقیق در مورد کیفیت کلینیک

کیفیت مراقبت در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی را که متخصص ارتوپد می‌ تواند بیماران را درمان کند، در نظر بگیرید. کیفیت بیمارستان مهم است، زیرا بیماران در بیمارستان‌ های دارای رتبه بالا عوارض کمتری دارند. علاوه بر این، بررسی کنید که آیا موقعیت بیمارستان برای شما مهم است یا خیر. پس از یک عمل، پیگیری مکرر و ویزیت‌ های توان‌ بخشی ممکن است به این معنی باشد که شما به یک موقعیت مکانی مناسب نیاز دارید.

سبک ارتباطی پزشک

یک پزشک ارتوپد را انتخاب کنید که می‌ توانید با او راحت صحبت کنید و از اطلاعات شما پشتیبانی کند. هنگامی که برای اولین بار با دکتر ملاقات کردید، یک سوال بپرسید و نحوه پاسخ‌ دهی او را مشاهده کنید. این نکته که پزشک از سؤالات شما استقبال کند و به روشی که می‌ توانید درک کنید به آنها پاسخ دهد بسیار مهم است. پزشک پیدا کنید که علاقه‌ مند باشد شما را بشناسد، گزینه‌ های درمانی شما را در نظر بگیرد و به روند تصمیم‌ گیری شما احترام بگذارد.

نظرات سایر بیماران

خواندن صحبت‌ های دیگران در مورد پزشک می‌ تواند بینشی در مورد چگونگی طبابت توسط پزشک و همچنین، نحوه عملکرد پزشکی وی ایجاد کند. از افراد در مورد تجربه خود در تعیین وقت ملاقات، زمان انتظار، محیط مطب و … بپرسید. شما می‌ توانید در مورد میزان اعتماد بیماران به پزشک، مدت زمانی که وی برای بیمارانشان وقت می‌ گذارد و همچنین پاسخگویی خوب وی به سؤالات آگاه شوید.

پوشش بیمه

پوشش بیمه شما یک موضوع مهم است. برای دریافت بیشترین مزایای بیمه و پرداخت کمترین هزینه، ممکن است لازم باشد متخصص را انتخاب کنید که در با بیمه شما همکاری کند.

بیشتر بخوانید: شایع ترین بیماری های ارتوپدی

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *