جولای 22, 2024
شایع ترین بیماری های ارتوپدی

شایع ترین بیماری های ارتوپدی که بهتر است آنها را بشناسیم!

اتوپدی یک علم پزشکی مرتبط با ماهیچه‌ ها، رباط‌ ها و مفاصل است. از شایع ترین بیماری های ارتوپدی میتوان به درد های مفاصل و اختلالات غضروفی اشاره کرد. انواع بیماری های ارتوپدی را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. پس با ما همراه شوید.

ارتوپدی یک شاخه پزشکی است که با اصلاح ناهنجاری ها یا اختلالات عملکردی سیستم اسکلتی، به ویژه ستون فقرات و ساختار مرتبط آن، رباط‌ ها و عضلات مرتبط است. شرایط زیادی وجود دارد که بر سیستم اسکلتی عضلانی بدن تأثیر می‌ گذارند که نیازمند مراقبت‌ های بالینی توسط یک پزشک یا متخصصان مراقبت‌ های بهداشتی هستند.

علت شایع‌ ترین بیماری های ارتوپدی

شایع‌ ترین بیماری‌ های ارتوپدی عبارت‌ اند از: جراحت و یا مشکلات زانو، سر و گردن، کتف در رفته، غضروف‌ های پاره شده، درد پا و فیبرومیالژیا. این موارد  تنها چند مورد از شایع‌ ترین بیماری های این علم پزشکی به گفت بهترین دکتر ارتوپدی شناخته شده هستند.

علت شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی

درمان‌ های زیادی برای اختلالات ارتوپدی وجود دارد. این بیماری ها در اثر عوامل زیادی از جمله: تروما اسکلتی عضلانی، صدمات ورزشی، اختلالات نخاعی و آسیب، عفونت، اختلالات مادرزادی و تومورها ایجاد می‌ شوند.

شایع‌ ترین بیماری های ارتوپدی

بسیاری از مشکلات ارتوپدی وجود دارد که تقریباً غیرممکن است آنها را فهرست کنیم. ما در این مقاله تنها به بررسی شایع‌ ترین بیماری های ارتوپدی می‌ پردازیم، برخی از اختلالات شرایط مشترکی دارند و شما احتمالاً یکی یا چند مورد از آنها را در طول زندگی خود تجربه خواهید کرد.

آرتریت

یکی از شایع‌ ترین بیماری های ارتوپدی آرتریت و سایر بیماری های روماتیسمی است که باعث درد، تورم و حرکات محدود می‌ شوند. آنها روی مفاصل و چنین جاهای اطراف بدن تأثیر می‌ گذارند. آرتریت به معنای التهاب مفصل است. مفصل جایی است که دو یا چند استخوان به هم متصل می‌ شوند. بیش از ۱۰۰ بیماری مختلف آرتریت وجود دارد. بیماری های روماتیسمی عبارت‌ اند از هر گونه بیماری که باعث درد، سفتی و تورم در مفاصل، ماهیچه‌ ها، تاندون ها، رباط‌ ها و یا استخوان‌ ها می‌ شود. آرتریت مزمن یا به ندرت تغییر می‌ کند و می‌ تواند به آرامی پیشرفت کند و متاسفانه بسیاری از علل آرتروز ناشناخته است.

شکستگی استخوان

یکی از انواع بیماری های ارتوپدی شکستن استخوان است در این مشکل شکستگی استخوان خط شکستگی به چند صورت ممکن است ایجاد شود شکستگی های خطی و مارپیچی که موجب درد و آزار بیمار خواهد شد پزشک ارتوپد به روش جراحی باز و بسته می تواند آن را درمان کند

خار پاشنه شایع ترین بیماری ارتوپدی

خار پاشنه پا یک برجستگی وجود دارد که خار پاشنه نامیده می شود اغلب تمام مردم این برجستگی را دارند که گاهی به علت التهاب فاشیای پلانتار خار پاشته ایجاد درد می کند زیرا خار پاشنه دقیقا در ناحیه فاشیای پلانتار است اما برخی بنابر باورهای غلط فکر می کنند علت درد از وچود خار پاشنه است

پوکی استخوان

به اختلال رشد استخوان پوکی استخوان می گویند استخوانهای انسان به طور معمول دائم در حال رشد و تخریب خود هستند اما زمانی که دچار اختلال می شوند نمی توانند به خوبی رشد کند و موجب ضعیف شدن و شکنندگی استخوان خواهد شد

پوکی استخوان

رومانتیسم مفصلی

در بیماری روماتیسم مفصلی که نوعی بیماری خود ایمنی است که در زنان سه برابر مردان بوجود می آید و با درد و تورم در مفصل آغاز شده و درنهایت موجب تخریب مفصل می گردد این مشکل در افراد بین سنین 40 تا 60 سالگی است .

بیماری فتق دیسک

بیماری فتق دیسک به علت جابجایی دیسک بین مهره های ستون فقرات است که بر اثر ضربات یا برداشتن اشیای سنگین به روش نادرست و یا نشستن طولانی مدت در یک نقطه ایجاد می شود بهترین روش برای درمان پاره شدگی دیسک جراحی است .

پارگی مینیسک شایع ترین بیماری ارتوپدی

یکی دیگر از شایع‌ ترین بیماری های ارتوپدی پارگی مینیسک است. مینیسک ها بافت‌ های شبیه غضروف هستند که به مراتب محکم تر از غضروف هستند. مینیسک ها مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو، یعنی بین استخوان ران و ساق قرار می‌ گیرند و وظیفه اصلی آنها جذب شوک‌ های ضربه‌ ای است که به زانو وارد می‌شود. در موقع دویدن هر بار که کف پای ما به زمین می‌ رسد، استخوان ساق و ران در محل مفصل زانو به شدت به یکدیگر کوبیده می‌ شوند و مینیسک با قرار گرفتن بین این دو استخوان شدت این ضربه را کاهش می‌ دهد.

بسته به اینکه شکل پارگی مینیسک زانو چگونه است و در کدام قسمت از آن قرار دارد این پارگی‌ ها را به انواع مختلفی تقسیم می‌ شوند. پارگی‌ ها ممکن است طولی، عرضی، مانند دسته سطل، زبانه ای، شاخی یا مخلوطی از انواع قبلی باشند. در بیشتر اوقات پارگی‌ های مینیسک در حین ورزش به وجود می‌ آیند.

بیشتر بخوانید: دکتر ارتوپد کیست

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *